Vaikai mokyklas turi baigti aštuoniolikos

Mūsų vaikai yra nevykusios švietimo reformos įkaitai. Kodėl? Daugelis iš mūsų, kurių vaikai lanko dabar mokyklas, mokėmės 11 metų. Taip, mes baigėm 12 klasių, tačiau mokėmės 11 metų, nes "peršokom" per klasę. Vaikai pradėdavo lankyti mokyklas septynerių, mokydavosi 11 metų ir baigdavo mokyklas, būdami aštuoniolikos. Gaudavo brandos atestatą, kurio pavadinimas simbolizuodavo, kad žmogutis jau subrendo. Tada įvyko švietimo reforma. Kas buvo padaryta? Nutarta, kad vaikai mokyklas pradeda lankyti šešerių ir mokosi 12 metų, o darželiuose nebelieka parengiamos grupės. Pagal šią logiką, vaikai taip pat mokyklas baigdavo 18. Tačiau...... Kas nutiko po to? O gi kažkas nutarė, kad šešerių mažyliams per sunku mokykloje. Grąžinom parengiamąsias grupes į darželius ir vaikus pradėjom leisti į mokyklą nuo septynerių. Bet..... pamiršom panaikinti 12 metų programą ir grąžinti 11 klasių. Kokios pasekmės?

Ir liūdnos, ir linksmos.

90 procentų 18 metų "vaikų" yra baigę 11 klasių ir dar vieni, patys svarbiausi, mokslo metai prieš akis. O va tėvų pareiga išlaikyti vaikus pasibaigė, kai vaikui suėjo 18. Gerai, jei tėvai supratingi ir visais būdais nesistengiantys išvengti vaikų išlaikymo. O jei ne? Tada, tas, 18 metų, suaugęs žmogus, turi savarankiškai kreiptis į teismą ir prisiteisti iš tėvų išlaikymą. Kol vaikas mokosi vidurinėj, teismas priteis. O žinot kada? Greičiausiai, kai vaikas bus pabaigęs mokyklą, nes tokių bylų daug ir fiziškai nespėjama jų išnagrinėti greitai. O kas nors pagalvoja, kokį vidinį konfliktą išgyvena 18 metų žmogutis, kuris savo suaugusio žmogaus gyvenimą pradeda nuo teisinio konflikto ir ne su bet kuo, o su savo tėvais. Kaip žmogutis gali susikaupti moklų baigimui, jei jo pagrindinis dėmesys nukreiptas bylinėjimuisi su tėvais.


Linksmoji dalis.

Tarkim turim dvyliktoką (-ę), kuris praleido pamokas. Ko reikalauja mokykla? Kad tėvai pateisintų praleistas pamokas. Čia kyla klausimas? Kuo dėti šitoje situacijoje tėvai? Kaip tėvai gali teisinti ar neteisinti suaugusio, pilnamečio, veiksnaus žmogaus veiksmus. Ar kuriam nors, suaugusiam ir 50 metų suaugusiam kyla poreikis paprašyti mamos, parašyti raštelį ir už ką nors pateisinti?  

Tarkim, vaikui 18 sueina 10 klasėje. Tai visiškai realu šiais laikais, jei vaikas gimęs sausio mėnesį. Žiūrint iš teisinės pusės, nuo tos dienos nebetenka galios sudarytos sutartys tarp mokyklos ir tėvų, Mokyklos turėtų sudaryti sutartį su pilnamečiu moksleiviu. Nuo tos dienos, tėvai, norėdami sužinoti vaiko pažymius, turėtų gauti jo sutikimą. Ir kas turi vaikščioti į tėvų susirinkimus, ir ar juos reikia organizuoti, jei visi besimokantys dvyliktokai yra pilnamečiai?  

Asmeniškai aš esu už tai, kad pagaliau kažkas pramerktų akis ir išspręstų šį kazusą. Arba užskaitom, kad pirma klasė, tai darželio parengiamoji grupė, arba tiesiog sutrumpinam vienais metais mokyklos lankymą ir mokykloj vaikus mokom ne 12, o 11 metų, arba leidžiam vaikus į mokyklą nuo šešerių. O ne laikom vaikus iki 19,5 mokyklos suoluose. 

 

Kviečiu pasirašyti visus, pritariančius įdėjai, kad mokyklas vaikai turi baigti tais kalendoriniais metais, kuriais jiems sueina 18 metų. Taip, kaip buvo iki reformos


Viktorija Čivilytė    Susisiekti su peticijos autoriumi