Dėl insulino pompų kompensavimo vaikams

Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui Algirdui Butkevičiui

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrei Rimantei Šalaševičiūtei  

                                                                           Atviras Laiškas                                                                                                

Nuo grupės tėvų, atstovaujančių pirmojo tipo cukriniu diabetu sergančių vaikų interesus  

Pirmiausia norime padėkoti už asmeninį ministro pirmininko A. Butkevičiaus ir sveikatos apsaugos ministrės R. Šalaševičiūtės dalyvavimą paramos akcijoje „Velykų diabitės“ ir iniciatyvą, bandant palengvinti sergančių vaikų likimus.

Turime žinių, kad šiuo metu yra rengiama insulino pompų nepilnamečiams kompensavimo, ir insulino pompų keičiamųjų dalių kompensacijos išplėtimo platesnei amžiaus grupei (iki 24 metų) tvarka. Abi iniciatyvos labai sveikintinos:

a) insulino pompos pagerina vaikų glikemijas (sureguliuoja cukraus kiekį),  

b) kūdikiams insulino pompos (tik tam tikros jų rūšys) yra būtinos dėl itin mažo vaisto kiekio poreikio,

c) insulino pompos pagerina vaikų gyvenimo kokybę – sumažina dūrių skaičių, leidžia laikytis švelnesnio mitybos rėžimo, suteikia laimę nežadinti naktį, kai reikia leisti vaistus, kai kurie modeliai įgalina atlikti injekciją distanciniu būdu (o tai patogu žiemą, ar siekiant diskretiškumo),

d) kompensuojamųjų insulino pompų dalių amžiaus grupės išplėtimas leis mokyklas baigusiems jaunuoliams toliau naudotis prietaisais ir tausoti sveikatą. Iki šiol studentams nuo devynioliktojo gimtadienio ši liga tapdavo labai brangi ir dauguma jų naudotis pompomis, deja, nebegalėdavo, kol nesusirasdavo pirmosios darbovietės.

Yra ir kitų minėtų prietaisų privalumų – pompose naudojamas tik greitojo veikimo insulinas – jis yra pigesnis už ilgo veikimo vaistą, be to, vaisto sunaudojama 20 procentų mažiau nei leidžiantis injektoriais, todėl ligonių kasos turėtų atkreipti dėmesį į šiuos faktus.

Sykiu norėtume perspėti, kad nebūtų priimta skubotų ir neteisingų sprendimų, kurie ne pagerintų, o pablogintų esamą tvarką.

Būtų labai neteisinga, jei rinkoje liktų tik viena kompanija, kuri insulino pompas teiktų pagal panaudą, o keičiamosios dalys būtų kompensuojamos. Dar blogiau, jei būtų kompensuojamos tik tų kompanijų, kurios teikia pompas pagal panaudą, keičiamosios dalys – tai eliminuotų kokybiškiausių prietaisų tiekėjus iš rinkos. Išdėstome priežastis:

a) kūdikiams ir itin jautriems insulinui vaikams tinkami tik itin mažą injekcijų žingsnelį turintys prietaisai,

b) pasitaiko vaikų, alergiškų vienoms ar kitoms adatoms, pleistrams ir kitoms dalims – turėtų būti galimybė pasikeisti vieną prietaisą į kitą,

c) injekcijų vietose gali formuotis pūliniai, sukietėjimai, kurie išnyksta pritaikius kito gamintojo pompą ir priedus,

d) vienas iš trijų rinkoje esančių importuotojų pateikia prietaisą, kurio kokybė yra gerokai prastesnė nei kitų dviejų importuotojų, šiuos prietaisus sunku net lyginti.

Todėl prašome, kad būtų atsižvelgta į pacientų tėvų prašymą kompensuoti bazinę insulino pompų kainą, (pvz. 1 500 eurų) rinkoje paliekant visus tris tiekėjus. Antraip, neišsprendžiame problemos, nes pirma – ne itin kokybišką pompą gavę už dyką, tėvai vis tiek ilgainiui stengiasi ją pakeisti tobulesniu aparatu, už pilną kainą. Antra – ilgainiui iš rinkos bus išstumiami ES šalyse pripažintų insulino pompų tiekėjai, ir jie praras interesą dirbti su neperspektyvia rinka, o tai jau diskriminuotų ligonius, kurie už savo pinigus brangiai įsigijo insulino pompas ir šiuo metu keičiamosios dalys jiems yra kompensuojamos, o servisas – prieinamas.

Norime atkreipti dėmesį, kad mus labai nustebino ponios Vidos Augustinienės pasisakymas 2015.05.04d. SAM įvykusiame išplėstiniame pasitarime dėl galimybės kompensuoti insulino pompas vaikams. Ji ne tik neatstovavo visų ligonių interesų, bet atvirai ignoravo pažeidžiamiausios grupės – kūdikių ir mažiausių pacientų – poreikius, sakydama, kad nereikia bazinės pompų kainos kompensavimo, pakanka panaudai duodamų prietaisų, nors minėti aparatai kūdikiams ir itin jautriems insulinui vaikams netinka.

Tikimės, kad diskusijoje nugalės sveikas protas, ir bus pasirinktas bazinės insulino pompų kainos kompensavimo variantas, išsaugantis visus tris pompų tiekėjus rinkoje.

Norime pabrėžti, kad grėsmingai atrodantys kaštai realiai nebus tokie dideli. Iš 800 vaikų, pageidaujančių insulino pompų, 460 jas jau turi. Dar 20 pompų bus nupirkta už „Velykų diabičių“ surinktas lėšas. Gegužės 28d. dar 45 insulino pompas padovanos Čikagos „Rotary“ klubas. Jų patvirtinimą jau gavome. Taigi, pareiškusių norą įsigyti prietaisą lieka 375, o realus skaičius bus tikrai mažesnis. Patenkinus susikaupusį poreikį, liks kompensuoti prietaisus tik naujai susirgusiems vaikams (jei jie to pageidaus ir gydytojai rekomenduos). Netikime, kad tokie kaštai, palengvinantys sergančių vaikų gyvenimą, Lietuvai yra nepakeliami.  

Pagarbiai ir su viltimi,

Sergančių vaikų tėvai bei juos palaikantys piliečiai:

 

 


Edita Mildažytė    Susisiekti su peticijos autoriumi