Dėl konservantų E249-E252 ir palmių aliejaus uždraudimo maisto gamyboje ikimokyklinio, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose

LR Sveikatos apsaugos ministerijai

LR Švietimo ir mokslo ministerijai

LR Seimui

LR Prezidentei

 

Žmonės  kasmet  vis  labiau domisi  suderinta  mityba, renkasi  sveikesnius  produktus, skaito  produktų sudetį.  Taip  pat  stengiasi  sveikiau  maitinti savo vaikus, bet kokia is to nauda jeigu vaikas ateina į darželį  ir gauna  nenaudingų  sveikatai  maisto  medžiagų. Praėjusiais  metais  medicininių  tyrimų  laboratorijose  atlikus vaikų  kraujo  tyrimus  nustatyta, kad mažamečius vis dažniau kamuoja medžiagų apykaitos bei endokrininės funkcijos sutrikimai: 29 proc. jų nustatytas itin augančiam organizmui reikalingų mikroelementų kalcio, natrio arba kalio trūkumas, 27 proc. – padidėjęs cukraus kiekis kraujyje. Taip pat net kas penktam tirtam vaikui buvo sutrikusi skydliaukės funkcija, o kas dešimtam – nustatytas kepenų funkcijos sutrikimas. Idealus bendrojo kraujo tyrimas jau tapo retenybe. Net 83 proc. vaikų ir paauglių nustatytas vitamino D trūkumas, kuris ypač svarbus kaulų ir dantų struktūros formavimuisi. Ne vienas tyrimas parodė, jog ikimokyklinio amžiaus vaikų maisto davinio sudėtis ir energinė vertė neatitinka Pasaulio sveikatos organizacijos sveikos mitybos rekomendacijų bei Lietuvos gyventojams rekomenduojamų maisto medžiagų ir energijos normų. Štai todėl turime tokią prastą ir tendencingai blogėjančią situaciją, susijusią su vaikų sveikata“, – sakė J.Tamkevičiūtė. https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/vaiku-mityba- darzeliuose-vaikai-negauna-pakankamai-vaisiu-ir-darzoviu-56-486847

Mes,šią peticiją  pasirašiusieji, reikalaujame  griežtai  uždrausti  produktus ,kurių sudėtyje yra konservantų E249,E250,E251,E252,bei palmių aliejaus ir margarino ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose ,bei įtraukti juos į maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo,bendrojo ugdymo mokyklose ir vaiku socialinės globos įstaigose tvarkos aprašą.Mes negalime rizikuoti vaikų sveikata, privalome pasirūpinti jų saugumu.

E249 - kalio nitritas - maisto priedas, naudojamas kaip antibakterinis  konservantas ir spalvos fiksatorius. Tai natūraliai egzistuojantis mineralas. Gali būti iškasamas arba gaunamas cheminiu būdu iš kalio nitrato. Didelės koncentracijos gali sumažinti eritrocitų galimybes pernešti hemoglobiną, kas sukelia galvos skausmą, svaigimą, dusulį. Negalima vartoti hipertonikams. Skrandyje nitratai gali virsti nitrozaminais, kurie gali būti kancerogeniniais. E249 gali turėti neigiamą poveikį antinksčiams. Negalimas maiste, skirtame kūdikiams ir mažiems vaikams iki 1 metų amžiaus. Paros norma - iki 0,06 mg/kg kūno masės.

E250, natūraliai egzistuojantis mineralas natrio nitritas (gali būti iškasamas arba gaunamas cheminiu būdu iš natrio nitrato), naudojamas kaip antibakterinis konservantas bei spalvos fiksatorius. Dažniausiai šis priedas dedamas į mėsą, žuvį. Gali sukelti hiperaktyvumą, virškinimo trakte gali sudaryti nitrozaminus, yra ribojamas daugelyje šalių. Didelės koncentracijos gali sureaguoti su hemoglobinu. Mažų vaikų hemoglobinas skiriasi nuo suaugusiųjų, jis greičiau reaguoja su nitritais, tad nitritai neleidžiami produktuose, skirtuose vaikams iki 6 mėnesių amžiaus. Hipertonikams vartoti negalima. Naujausių tyrimų duomenimis, plečia kraujagysles, tad gali turėti teigiamą poveikį širdies priepuolių, plaučių hipertenzijos ar pjautuvo pavidalo eritrocitų anemijai gydyti. Paros norma - iki 0,06 mg/kg kūno masės.

E251 yra natūralus mineralas, veikiantis kaip maisto produktų konservantas, turintis antimikrobinių savybių. Bendras pavadinimas – natrio nitratas, žinomas ir kaip Čilės salietra. Mineralinėj formoj vadinamas natrio salietra. Balti milteliai naudojami kaip konservantas ir prieš natūralios spalvos praradimą, paprastai mėsos, sūrio produktuose. Ne maisto pramonėje naudojamas kaip trąša, šilumos perdavėjas saulės energijos elektrinėse, dažant ir marginant audeklus, balinant pluoštą, fotografijoje, kaip laboratorinis reagentas ir korozijos inhibitorius, gaminant gumos gaminius ir t.t. Nitratai nesukelia šalutinio poveikio, tačiau jie gali kaitinimo metu arba patekę į skrandį virsti į nitritus (E250). Hipertonikams nevartoti. Paros norma iki 3,7 mg/kg kūno masės.

E252 (kalio nitratas) yra natūralus mineralas, veikiantis kaip maisto produktų konservantas, turintis antimikrobinių savybių. Gaunamas iš augalinės kilmės medžiagų ar gyvūninių atliekų, galima sintetinti pramoniniu būdu. Balti milteliai naudojami kaip konservantas ir prieš natūralios spalvos praradimą gaminant sūrius, mėsos produktus. Kalio nitratas naudojamas ir kaip parakas bei trąšos. Gali būti kancerogenas, skatinti hiperaktyvumą, pakenkti reprodukcinei sistemai. Negalima vartoti hipertonikams. Uždraustas daugelyje šalių. Paros norma: Iki 3,7 mg/kg kūno masės.

Didelis nitritų kiekis, patekęs į organizmą, gali sukelti klinikinius apsinuodijimo požymius (pykinimas, vėmimas, viduriavimas, silpnumas, galvos skausmai). Taip pat sutrikdyti galvos smegenų biosroves, pažeisti endokrininių organų veiklą, sutrikdyti virškinamojo trakto veiklą. Dažni, nors ir nedidelių, nitrito dozių poveikiai sumuojasi. Per didelė nitritų dozė mirtina.

Atsižvelgiant į nitrozaminų genotoksinį veikimo mechanizmą, neįmanomą nustatyti jų saugaus lygio. Nitrozamino junginiai žinomi kaip mutagenai ir kancerogenai, sukeliantys virškinamojo trakto auglius gyvūnams. Tiesa, nėra aiškių įrodymų, kad vieno nitrozamino vartojimas susijęs su padidėjusia vėžio rizika, tačiau dauguma žarnų adenomos ir žarnų vėžio tyrimų, kurių metu analizuojami mėsos ar jos produktų kepimo budai, rodo padidėjusią riziką, susijusią su aukštoje temperatūroje keptos mėsos ar jos produktų vartojimu.

http://www.sakiaivsb.lt/8921/nitritai-ir-nitratai-maiste/?read=3419

„Augalinis aliejus gamtoje yra labai geras, tie riebalai labai geri, bet pavojus sveikatai atsiranda juos perdirbant. Atsiranda medžiagos, kurios susidaro ir kito perdirbimo metu, bet daugiausia jų susidaro rafinuojant augalinius aliejus ir esant aukštai temperatūrai – daugiau kaip 200 °C“, – sako Nacionalinio maisto ir veterinarijos Rizikos vertinimo instituto specialistė I. Drulytė.

Pasirodo, kad apdorojant palmių aliejų aukštoje temperatūroje susidaro pramoniniai teršalai. Tai medžiagos, kurių pavadinimą sunku įsiminti: „Tai tam tikri esteriai, jie yra galimi kancerogenai“, – sako I. Drulytė. Jų nerasite įrašytų gaminių sudėtyje, nors panašu, kad tos medžiagos ir gali sukelti vėžį.

„Europos maisto saugos tarnyba pabandė išsiaiškinti, surinko duomenis, iš kur gauname esterių, kas yra pagrindiniai šaltiniai. Tiriant aliejus, riebalus, išsiaiškinta, kad palmių aliejus ir palmių branduolių aliejus bei margarinas yra tie riebalai, kuriuose randama daugiausia šių teršalų“, – nurodo I. Drulytė. http://valstietis.lt/naujienos/svetur/palmiu-aliejaus-negandos/

„Tyrimais yra įrodyta, kad transriebalų rūgštys ženkliai padidina uždegimines reakcijas, turi neigiamą poveikį vaikų augimui ir raidai. Naujausi tyrimai rodo, kad turi įtakos ir gimdoje esančio vaisiaus vystymuisi. Transriebalų rūgštys mažina ląstelių sienelių pralaidumą, jų elastingumas sumažėja. Membranoms netekus pralaidumo, ir hormonas insulinas negali visiškai pernešti cukraus iš kraujo į ląsteles, padidėja rizika susirgti II tipo diabetu. Atsiranda įvairių apykaitos sutrikimų ligų. Gali sukelti egzemas, paaugliams atsiranda alerginių reakcijų. Kai kurie mokslininkai sako, kad sukelia žarnyno navikus, prostatos vėžį, bet čia dar diskusijų klausimas“, – paaiškino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterhttp://lsveikata.lt/sveika-visuomene/pavojaus-varpai-lietuviams-kokia-gresme-kelia-transriebalai- maiste-1802inarijos akademijos Maisto saugos ir kokybės katedros dėstytoja G.Zaborskienė.